Měsíc pro fakultu: nám, všem

Symbolickým přenesením světla z Ovocného trhu na náměstí Jana Palacha 4. ledna, tedy čtrnáct dní od tragické události, zahájila akademická obec Univerzity Karlovy Měsíc pro fakultu. Oheň ze svíček z pietního místa před Karolinem byl přenesen na náměstí Jana Palacha, kde byl zažehnut pietní oheň, který bude udržován po celý měsíc. Cílem Měsíce pro fakultu je obnovit kontakt studujících a akademických pracovníků s domovskou budovou Filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha, jejíž interiér byl poškozen a je v tuto chvíli nepřístupný. Vytvoří se tak „detašované pracoviště FF UK“, které studujícím na místě nabídne informace k dalšímu chodu studia i psychologickou pomoc.

Na náměstí byly instalovány improvizované místnosti, v nichž  bude nyní provozováno například psychologické poradenství, které budou poskytovat  i studenti psychologie z FF UK s patřičným výcvikem. Vzniká infopoint k orientaci studujících v aktuálních podmínkách pro studium, ale i v odděleních děkanátu, která byla přesunuta do jiných budov. Část provizorních prostor bude k dispozici studentským spolkům a studujícím pro akce a aktivity v rámci Měsíce pro fakultu, které v tomto prostoru budou chtít pořádat. Na základě doporučení odborníků ze zahraničí (Německo, Norsko, Izrael, USA) vytvoří FF UK v rámci Měsíce pro fakultu  také prostor pro terapeutickou tvorbu uměleckých a hudebních děl. Jelikož se prosincová událost dotkla života na celém náměstí Jana Palacha, byla navázána úzká spolupráce i s akademickou komunitou UMPRUM a s Českou filharmonií (Rudolfinum).

Po celou dobu trvání akce bude součástí prostor FF UK na Palachově náměstí i pietní oheň, jehož vznik iniciovali sami studující, kteří jej spolu s dalšími členy akademické obce budou dnem i nocí po dobu celého měsíce udržovat.

Obsah Měsíce pro fakultu bude dále upřesňován. „V tuto chvíli záměrně nemáme pevně daný harmonogram akcí, chceme, aby jej průběžně vytvářeli sami studující a další členové akademické obce podle svých aktuálních potřeb. Truchlení, uzdravování a návrat do studijního i běžného života má mnoho podob, také se proměňuje v čase a my tomuto procesu chceme vytvořit přirozený prostor, “ říká Eva Lehečková, děkanka FF UK.

Fakulta a studentstvo prozatím na leden plánuje Palachův týden připomínající 55. výročí odvážného činu studenta FF UK Jana Palacha, v úterý 16. ledna v 17:30 se uskuteční pietní akt před Palachovou pamětní deskou na hlavní budově Filozofické fakulty. Měsíc po tragické události, v neděli 21. ledna v 11 hodin se komunita setká k připomínce a uctění památky zesnulých. Zároveň bude studujícím a jejich vyučujícím do 16 hodin umožněn částečný vstup do prostor hlavní budovy FF UK. Tento den bude zahájen i proces recyklace svíček zanechaných na pietních místech. Ve foyer UMPRUM se budou studující obou vysokých škol i široká veřejnost moci aktivně zapojit do otevřené dílny. Dne 21. ledna tak symbolicky začne proces postupného otevírání prostoru hlavní budovy FF UK. Měsíční iniciativa bude ukončena 30. ledna koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina. Půjde o provedení Symfonie č. 3 Gustava Mahlera v podání České filharmonie a šéfdirigenta Semjona Byčkova. Zástupci Rudolfina ponechali pro tuto příležitost Univerzitě Karlově celou kapacitu Dvořákovy síně. Místa budou nabídnuta akademické obci Univerzity Karlovy a těm, kteří během krize zasahovali.